Best WordPress Hosting
 

Karl Lagerfeldnek igenis voltak érzései, mielőtt divatikon és kegyetlen botrányhős lett

via 24.hu => eredeti post link

Karl Lagerfeldről sok mindent lehet mondani, de visszafogottnak aligha nevezné, aki 2019-es halála előtt ismerte a munkásságát, esetleg divatlapok oldalain vagy híroldalak hasábjain találkozott a nevével.

Egyrészt elképesztően termékeny volt, igazi polihisztor: rengeteg márkával dolgozott együtt. Magát „divatzsoldosnak” nevezte, míg jóindulatú rajongói inkább a kaméleon szót használták sokoldalúságát hangsúlyozva. Saját kollekciója mellett a Chanelnek, a Fendinek, korábban pedig a Chloénak is művészeti vezetője volt, emellett lakásokat tervezett, képregényt rajzolt, filmet rendezett, és fényképészként is dolgozott.

Másrészt lelkesen keverte magát a legkülönbözőbb botrányokba bemutatói és sarkos megjegyzései kapcsán. Hol a globális felmelegedésre igyekezett felhívni a figyelmet egy divatbemutatón, amire a céllal kissé ellentmondásosan 240 tonna jeget és havat szállíttatott egy svéd gleccserről Párizsba, hogy aztán ott napokig óriási energiafelhasználással hűtsék az utóbb vissza is szállított hatalmas jégtömböt; hol Claudia Schiffert küldte kifutóra egy szent muszlim szöveggel kihímzett ruhában; hol egy pornószínésznőt alkalmazott a bemutatóján. Lagerfeld azon kevés tervező közé tartozott, akik nemhogy nem mentegetőztek a divatszakmában idealizált testképpel kapcsolatban, de aktívan felszólaltak a kimondatlan elv mellett, miszerint csak karcsú nőknek van helye a kifutókon. „Senki sem akar gömbölyded nőket nézni” – mondta 2009-ben egy német magazinnak, majd azt is kifejtette, hogy csak a tévé előtt ücsörgő, chipset zabáló kövér anyukák tartják csúnyának a nádszálvékony modelleket, és a divat amúgy is az illúzióról szól. A #MeToo mozgalom kapcsán beszólt azoknak, akiknek húsz év kellett, mire „eszükbe jutott” felszólalni az őket ért erőszak miatt, hangosan ellenezte a melegházasságot, és időnként olyan kommentekre ragadtatta magát, mint hogy Diana hercegnő szép és aranyos volt, de buta, Andy Warhol pedig „fizikailag visszataszító”. Magánéletéről nem sokat beszélt, amit viszont elárult, az olykor hamisnak bizonyult (mint például a születése évszáma).